Początek roku szkolnego a epidemia Covid-19

W ciągu bieżącego tygodnia dzieci mają wrócić do szkół oraz przedszkoli, jednakże w dalszym ciągu wątpliwości wzbudza Covid-19, z którym staramy się walczyć od początku roku. Od marca dzieci pobierają naukę online i z całą pewnością była to jedna z przyczyn, dzięki którym można było zatrzymać niekontrolowany przebieg choroby w Polsce. Mimo wszystko czy sytuacja w tej chwili jest na tyle spokojna, aby żłobki, przedszkola oraz szkoły a następnie przyzwolić dzieciom na uczęszczanie na lekcje?

Każdy patrzy na pandemię inaczej

Nie ma jednego wytłumaczenia, co okaże się bardziej odpowiedzialne - wypuszczenie dzieci do szkół, czy mus kontynuacji internetowej nauki. Przykładowo sceptycy oraz naukowcy obstają, że toż to faktycznie najmłodsi najprościej roznoszą różne wirusy oraz bakterie, a placówki szkolne są najlepszym miejscem, gdzie się rodzą infekcje. Taka wizja jest bardzo dobrze nam znany - do szkoły stawi się pojedyncze podziębione dziecko a zaraz choruje dużo więcej uczniów.

Inne osoby twierdzą, że zaprowadzono masę procedur, do których powinny dopasować się oświatowe budynki, aby móc ugościć jeszcze raz swoich podopiecznych. Lecz czy to najlepsze rozwiązanie, żeby znaczna grupa maluchów znajdowała się w tej samej lekcyjnej sali? Czy mamy pewność, że najmłodsze dzieci będą umiały zachowywać dystans? Epidemiolodzy mówią, że niekoniecznie.

Przez naukę domową skarżą się różni uczniowie i ich rodzice. Szczególnie kwarantanna dotknęła licealistów, którzy obstają, iż przez jakiś czas internetowych lekcji się okażą nie za dobrze nauczeni do maturalnego egzaminu (chociaż w roku 2020 maturalny egzamin nie wyszedł wcale źle). Kluczowe będzie także to, iż nie wszyscy uczniowie muszą mieć dostęp do laptopa i Internetu. Wśród rodzin, w których urodziło się sporo dzieci zdarza się tak, że w domu do dyspozycji jest pojedynczy komputer. Rodzice mogą mieć więc kłopot przy przygotowaniu swoim maluchom elekcji w tym samym czasie.

Kwestie społeczne okazują się być także istotne. Placówki szkolne stanowią istotny czynnik w psychologicznym rozwoju uczniów. W placówkach oświaty poznajemy funkcjonowanie w społeczeństwie oraz mamy możliwość zawierać przyjaźnie. Generalnie przy obecnej chwili problemy życia społecznego okazują się być niespecjalnie istotne, ponieważ najmocniej liczy się bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

To od samych uczniów i szkolnej kadry zależeć będzie dużo

Rozwój koronawirusa zależy tak naprawdę od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać zasad narzuconych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy pedagodzy będą mogli to przestrzeganie zapisów wyegzekwować. Niektórzy twierdzą, że zaproszenie uczniów do szkół sprawi ekspresowy postęp pandemii, więc w rezultacie szkoły zostaną wstrzymane lada moment. Należy oglądać cały czas sprawę, gdyż w pierwszym tygodniu tego miesiąca jeszcze sporo się może pozmieniać.

Zostaw komentarz