16 listopada, od praktycznie 25 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ten dzień, ma co roku komunikować, że z brakiem akceptacji dzień w dzień ma styczność naprawdę sporo osób. Nawoływanie do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest zachętą do tego, aby szukali rozwiązania tego dużego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, żeby wykluczyć nietolerancję przez nauczanie, ale także przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu upowszechnianie tolerancji oraz nakłonienie do braku poniżania osób dyskryminowanych.
Cała ta aktywność została wywołana przez systematycznie pojawiające się akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają styczność właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Oznaki braku aceptacji są niezwykle dotkliwe dla osób szykanowanych, dlatego też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnych aktach ataków, a także pomóc w znalezieniu głównych motywów pojawiania się braku akceptacji. Aby dociec, czym faktycznie jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, przydatne są tego typu akcje, które zdecydowanie okazują się pomocne w tym zakresie. Ma również kształcić, nauczyć dostrzegania różnorodności względem kultur, zrozumienia innych ludzi, a także głównym celem tego typu czynności jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzono go w Polsce?
Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili ogólny apel, w którym przedstawiają potężne poparcie dla ofiar werbalnej oraz fizycznej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod ogólnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Trzaskowski Rafał powiedział, że wspólnota tego dnia będzie prezentowana poprzez zawieszanie flag w kolorach tęczy, a także oświetlania budynków. W barwach tęczy został oświetlony w szczególności most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
Zostaw komentarz