Wiadomości

Stan wyjątkowy obok granicy z Białorusią

Od paru dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym dotknięto aż 183 miejsc, a więc pewną część rejonów województwa podlaskiego oraz lubelskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza wyjaśnił naniesienie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią a także działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Według polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Co więcej rząd sygnalizował również zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską będzie ćwiczyć około 200tys. żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można nanieść, gdy w sytuacjach niepokojących zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Tymczasem orzeczenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może wycofać Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który mówił o elementach zagrożenia swobody naszego kraju i integralności granic naszego państwa. Oświadczył też, iż nadzorowane na dzień dzisiejszy przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Na dodatek wskazał, iż reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO poinformował, że w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Super kodowanie stron www
Super kodowanie stron www

Wakacje a Covid-19
Wakacje a Covid-19

Dramat w Afganistanie
Dramat w Afganistanie

Zalukaj online
Zalukaj online

Ekino - filmy online
Ekino - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - seriale online
Fili CC - seriale online

twoja biedronka
twoja biedronka

Zostaw komentarz